Menü
Mikail Çolak
Mikail Çolak
Gezi-Yorum/Balkanların Emaneti: Sancak
Eylül 26, 2023
Yazarın Tüm Yazıları

GEZİ-YORUM/BALKANLARIN EMANETİ: SANCAK

MİKAİL ÇOLAK

Hatice Hamzagiç Teyze 84 yaşında vefat etti ve bir tarih de onunla birlikte dâr-ı bekâya irtihal etti. Bazı insanlar tarihi âbide gibidir. Tarihi eser gibi ya da yaşayan bir tarih ansiklopedisi. Sırbistan’ın Sancak bölgesi Novi Pazar şehrinde yaşayan Hatice Teyze böyle bir değerdi. Kendisiyle Balkan seyahatimiz esnasında uğradığımız Sırbistan Sancak’ta karşılaşmıştık.

Sırbistan sınırları içinde kalan Müslümanların bölgesi Sancak. Sancak bölgesindeki tüm şehirleri; özellikle Novi Pazar’ı,  Tutin’i gezerken bir Osmanlı şehrini geziyor gibi hissediyorsunuz. Sancaklı kardeşlerimiz o kimliği hâlâ muhafaza ediyor. Novi Pazar ‘Yeni Pazar’ demek ve bölge fethedildiğinde Osmanlı’nın kurduğu bir şehirdi.

Emanetimize yüzyıllardır sahip çıkarak Osmanlı torunları olduklarını her fırsatta gösteriyorlar. Evlatlarımıza Osmanlı kimliği kazandırmayı ve onların Osmanlı torunu olduğunu en küçük zerrelerine kadar hissettirmeyi istiyorsak Balkan turunun elzem olduğunu iddia ediyorum.

Boşnakça meal dağıtımı vesilesiyle Kosova’dan sonra ziyaret ettiğimiz Sancak Bölgesi’ne gümrükte Sırp polisinin engellemesi sebebiyle girişimiz biraz zahmetli oldu. Biz Türklere ve Türkiyelilere bir sıkıntı yok ancak yanınızda eğer bir Kosovalı varsa ve Sırbistan’a o Kosovalı ile girmek istiyorsanız Türkiyeliyi kenarda misafir edip Kosovalıyla uzun bir münakaşa maratonuna başlıyorlar. Arnavutça ya da Boşnakça hiçbir şey bilmiyorum ama münakaşanın uzun sürdüğünü hatırlıyorum.

Sancak Bölgesi’nde 450 bin kişi yaşıyor ve bunun 350 bini Müslüman kardeşimiz. Yaklaşık %81 Müslüman. 1465’te fethedildiğinde Hersek Sancağı’na başlanmış sonra Yeni Pazar Sancağı olarak müstakil sancak haline getirilip Bosna eyaletine dâhil edilmiş. Osmanlı’nın Balkanlar’daki son sancağı orayı da kaybedince Balkanlar’dan tamamen çekilmişiz.

Bölgeye giriş yapıp oradaki kardeşlerimizin sizi bir Osmanlı torunu gibi karşılamaları ilgi ve alakaları hala gözlerimin önünde. Hayatımın en etkileyici sahnelerinden biriydi şüphesiz.

Gittiğim her ülkede yaşlıları dinleme geleneğimin bir ürünü olarak beni Hatice Teyze’ye yönlendirdiler. Tek başına bir barakada yaşıyordu. Bakıma muhtaçtı ama hiç kimsenin yardımını istemediğini söyledi. Devletin maaşını da kabul etmemişti.

Hikâyesini   bir genç kız heyecanı ile anlattı bize. Bundan yıllar önce babası Ahmet Hamzagiç o zamanlar 40 yaşlarında iken Sancak bölgesi Osmanlı yönetiminde iken payitahttan bir haber gelir. Osmanlı Devleti I. Cihan Harbi’ne girmiştir Çanakkale Cephesi’nde askere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebeple eli silah tutan herkes cepheye çağrılır.

Sancak bölgesinde Ahmet Amca üç arkadaşı ile köy köy gezerek asker toplarlar. Toplam on bin civarında gönüllü asker Novi Pazar’da toplanır. Ahmet Amca önlerinde olmak kaydıyla gönüllü askerler yaya bir şekilde Çanakkale cephesine gelirler.

Çanakkale Savaşı’nda ayağından yaralanan Ahmet Amca, savaşmaya ısrarla devam etmek istemesine rağmen Sancak’a geri gönderilir. Ahmet Amca Sancak’ta yaşar ve kızı Hatice Teyze’ye Çanakkale’de namaz kıldığı seccadeyi emanet eder.

Hatice Teyze babasından kalan seccadeyi saklar. Sancağın dışına dışına hiç çıkmayan Hatice Teyze’ye 2015 yılında Türkiye Belgrad Büyükelçiliğinden bir yazı gelir. Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı dolayısıyla Çanakkale’de özel bir tören yapılacaktır ve Hatice Teyze’nin babası Ahmet Amca da Çanakkale’ye katılanlardan biri olduğu için onun anısına kendisi Çanakkale’deki özel törene davetlidir.

Hatice Teyze Novi Pazar’dan ilk defa çıkar ve tekerlekli sandalyesinde THY uçağı ile Çanakkale’ye getirilir. Tören alanında takdim edilir. Kendisine bütün hürmet ve tazim gösterilir. Duygularını paylaşmak istediğinde babasının hikâyesini anlatır. O anda tarihi anlar yaşanır ve duygu seli tüm alanı kapsar.

Ben Hatice Teyze ile Novi Pazar’daki derme çatma evinde tanışıp, onun hikâyesini dinleyip evden ayrılana kadar hiç Türkçe konuşmadı; sürekli Boşnakça konuştu.

Tekrardan ifade etmek gerekir ki Balkanlar bizim için tarihi bir açık hava müzesidir. Osmanlı sevgisi ve sevdasıyla mücehhez olmak isteyen her vatan evladı Balkan havasını teneffüs etmeli; oradaki ecdat sevgisiyle yoğrulmalıdır. Biz Balkanlar’da kalbimizden bir parça bıraktık; tarihimizden en mükemmel sayfaları orada yazdık. Yolunuz balkanlara düştüğünde Sancak bölgesini ve Novi Pazar’daki Müslüman kardeşlerimizi ziyaret etmeyi unutmayın.

0 0 Yorumlar
Puan
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
DOSYA
Hz. Peygamber’in ﷺ Dünyasında Cihad ve Savaş...
Ahmet Özel
En Faziletli ve En Hayırlı Amel Cihad...
Muhammed Emin Yıldırım
Filistin Direnişinde Öncülük ve Önderler...
Hamza Türkmen
Kudüs Davası Bilincimiz ve Aksa Tufanı’nın Değerle...
Maruf Çelik
Aksa Tufanı’nın Geleceği Dönüştürme Etkisi…...
Abdülaziz Tantik
RÖPÖRTAJLAR
“Dünyaların değiştiremediği insanlar ancak dünyala...
Muhammed Emin Yıldırım
“Müslümanın dünyayla ilişkisi tedbir ve temkin ili...
Kasım Küçükalp
... her nimetin bir külfeti var. Gülü seven dikeni...
Ali Osman Öncel
“Resûlullah (sas) ile meşgul olmak, Resûlullah’ı (...
Mustafa Fayda
“Peygamberler dünyayı yaşanır hale getirmek için g...
Mustafa Ağırman
SİRET-İ İNSAN
Savaşın Çocukları
Bahriye Kaman
Toplumun Kurucu Hücresi Olan Ailede Örneklik Vasfı...
Bahriye Kaman
Lider, Önder, Rehber!
Bahriye Kaman
Göçebe Ruhu
Bahriye Kaman
Nitelikler ve Roller
Bahriye Kaman
SİNEMA
Bu Film, Böyle Devam Edemez!
Abdülhamit Güler
Göstermenin Mesuliyetinde Sinemanın Örnekliği...
Abdülhamit Güler
Perdedeki Kimin Afeti, Felaketi, Kıyameti!...
Abdülhamit Güler
Türk Sinemasında Neden Hz. Muhammed (sas) Filmi Yo...
Abdülhamit Güler
İnsanın Göç Meselesi: GÖÇ
Abdülhamit Güler
GEZİ-YORUM
Vakur ve Mahzun Bir Efsanedir: Kudüs...
Mikail Çolak
Habib-i Neccâr’ın Gözyaşları
Mikail Çolak
Avrupa’nın Ortasında Var Edilen Güçlü Bir İnanç İk...
Mikail Çolak
İnsan Göç Eyler
Mikail Çolak
Tarihe Tıp Notu: Daruşşifalar
Mikail Çolak
SAHABİ BİYOGRAFİSİ
Afrâ bint Ubeyd Yüzlü Kadınların Zamanından…...
Rumeysa Döğer
Bütün Şehit Annelerine: Sümeyra Bint Ubeyd Teselli...
Rumeysa Döğer
Ensârî Bir Muhacir: Zekvân b. Abdükays...
Miraç Okutan
İki Hicret Sahibi: Ca’fer b. Ebû Tâlib...
Miraç Okutan
Gönüllerinde Şifayı Taşıyanlar...
Rumeysa Döğer
NEBEVİ VARİSLER
Ömer b. Abdülaziz
Kevser Özdağ
AYETLERLE KONUŞAN ADAM
Sümeyye Çiftçi
Yollarına Mısraların Döküldüğü İnsan...
Sümeyye Çiftçi
Adaletin Sembolü Kâdî Şüreyh (ra)...
Necmeddin Beytullah Ünnü
Scroll Up
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x