Menü
Celalettin Vatandaş
Celalettin Vatandaş
Hz. Peygamber ﷺ Dönemi Kardeşlik (Muahat) Uygulamasının Günümüze Bakan Yönleriyle Nasıl Değerlendirebiliriz?
Eylül 25, 2023
Yazarın Tüm Yazıları

Hz Peygamber (sas) dönemi kardeşlik (muahat) uygulamasının günümüze bakan yönleriyle nasıl değerlendirebiliriz?

İslâm, fıtrattır; fıtrat üzere olmaktır. En kısa ifadesiyle İslâm, tüm yaratılmışların; maddenin, eşyanın, canlıların, insanın ve toplumun fıtratıdır. Bir şey fıtratı üzeri olunca normal olur, güzel olur, iyi olur, mutlu olur, güvenlikte olur. Dolayısıyla İslâm olan, İslâm’a uygun olan her şey normaldir, iyidir, mutluluktur ve güvenliktir; yani esenliktir.

İslâm’ın sözcük anlamının “esenlik”, “güvenlik” olması da bu sebepledir; yoksa bu bir tesadüf değildir. Bal yapan arı, güzel rengiyle ve kokusuyla günü selamlayan menekşe, dünyayı aydınlatan ve ısıtan güneş, olabilecek en mükemmel ve en büyük kimya laboratuvarından daha sistematik çalışan karaciğer, anne rahminde oluşup gelişen bebek… her şey fıtrat üzerinedir, İslâm’dır; İslâm’ladır. Bu güzellikleri, bu mükemmellikleri, bu güvenlikleri de bundadır.İsteseler de, istemeseler de başka hâl üzere olmak onlar için söz konusu değildir.

Ancak inanç ve düşünceleriyle, tutum ve tavırlarıyla, hâl ve hareketleriyle; kısacası hakikat bilerek kabullendiği ilke ve ölçüleriyle ve hayat tarzıyla insan istisnadır. O isterse fıtrat üzerine olur ve esenliğe erişir; istemezse fıtrattan ayrılarak gönlünü ve aklını, bireysel ve toplumsal hayatını, için de yaşadığı dünyayı ve hatta evreni kötülüklerle, çirkinliklerle, şiddetle, zulümle doldurarak, kendisini de parçası olduğu dünyayı da zorlukların, sıkıntıların, kötülüklerin, çirkinliklerin, haksızlıkların karanlığına sürükler; tarihte ve bugün genelde yaptığı üzere. Ancak fıtratının gereğini, yani İslâm’ı seçenler için durum farklıdır. Yaratan tarafından bildirilen hakikate ve fıtratının gereğine tabiî olanların tarihi “saâdet asrı” olmuştur; onlar dünyalarını ve Dünya’yı esenlik yurdu kılmışlar; gönüllerde ve hayatlarda, ailelerde ve şehirlerde, bireylerde ve toplumlarda, ticarette ve siyasette adalet, hakkaniyet, güzellik, ahlâk, huzur egemen olmuştur.

Orada,menfaatte ve imkânlarda “sadece ben” veya “öncelikle ben” diyenler yoktur; orada birbirlerini “biz” olarak niteleyenler ve “önce sen” diyenler vardır. Onlar “biz” derken, sadece kan ve nesep bağını dikkate almadılar. “Biz” ekseninde şekillenen duyguları ve yaşayışları,tüm bağlardan daha güçlü bir bağ ile birbirlerine bağlanarak tesis ettiler. İnsanlığın yaygın olarak bildiği ve tabiî olduğu kan ve soy bağından daha güçlü bir bağ ile birbirleriyle “kardeş” oldular. Bu öylesine bir kardeşlikti ki sadece zenginliği, mutluluğu, imkânları,  iktidarı değil; dertleri, sıkıntıları, yükleri, sorumlulukları da paylaştılar. Bu paylaşımlarını da “sorumluluklar bana, imkânlar sana” üzerinden hiç zorlanmadan, kırmadan, küstürmeden gerçekleştirdiler. Bunu onlardanfıtratları; fıtratlarının gereği olan İslâm; İslâm’ı teşkil eden hakikatin bilgisi ve hakikate uygun olan “esenlik”istemişti ve onlar da bu isteğe hiç tereddüt etmeden tabiî oldular. Onların bu durumlarına “ebedi gerçek” şöyle şahitlik etti: “Daha önceden Medine’yi yurt edinmiş ve gönüllerine imanı yerleştirmiş olan kimseler, kendilerine göç edip gelenleri severler ve onlara verilenlerden dolayı içlerinde bir rahatsızlık hissetmezler. Kendileri zaruret içinde bulunsalar bile onları kendilerine tercih ederler. Kim nefsinin cimriliğinden korunursa, işte onlar kurtuluşa erenlerdir.” (Haşr, 59/9). Onlar bunu yaparken, dünün, bugünün ve yarının dünyasında fıtrattan uzaklaşmış kimselere ütopya gelen ve gelecek olan; hakikatten uzak olanların gönülleri ve zihinleri açısından “hayatın gerçeklerine” aykırı bulunan ve bulunacak olan; adaleti, gerçek güzelliği ve güzel ahlakı zihninden ve hayatından kovmuş olanların imkânsız bulduğu ve bulacağı bir birliktelik ve gerçek bir dostluk tesis ettiler ve adına “iman kardeşliği” dediler. Bu halleriyle de tüm insanlığa örnek ve model oldular; tabii ki öncelikle onların yolunun yolcusu olduğunu iddia edenlere.

0 0 Yorumlar
Puan
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
DOSYA
Hz. Peygamber’in ﷺ Dünyasında Cihad ve Savaş...
Ahmet Özel
En Faziletli ve En Hayırlı Amel Cihad...
Muhammed Emin Yıldırım
Filistin Direnişinde Öncülük ve Önderler...
Hamza Türkmen
Kudüs Davası Bilincimiz ve Aksa Tufanı’nın Değerle...
Maruf Çelik
Aksa Tufanı’nın Geleceği Dönüştürme Etkisi…...
Abdülaziz Tantik
RÖPÖRTAJLAR
“Dünyaların değiştiremediği insanlar ancak dünyala...
Muhammed Emin Yıldırım
“Müslümanın dünyayla ilişkisi tedbir ve temkin ili...
Kasım Küçükalp
... her nimetin bir külfeti var. Gülü seven dikeni...
Ali Osman Öncel
“Resûlullah (sas) ile meşgul olmak, Resûlullah’ı (...
Mustafa Fayda
“Peygamberler dünyayı yaşanır hale getirmek için g...
Mustafa Ağırman
SİRET-İ İNSAN
Savaşın Çocukları
Bahriye Kaman
Toplumun Kurucu Hücresi Olan Ailede Örneklik Vasfı...
Bahriye Kaman
Lider, Önder, Rehber!
Bahriye Kaman
Göçebe Ruhu
Bahriye Kaman
Nitelikler ve Roller
Bahriye Kaman
SİNEMA
Bu Film, Böyle Devam Edemez!
Abdülhamit Güler
Göstermenin Mesuliyetinde Sinemanın Örnekliği...
Abdülhamit Güler
Perdedeki Kimin Afeti, Felaketi, Kıyameti!...
Abdülhamit Güler
Türk Sinemasında Neden Hz. Muhammed (sas) Filmi Yo...
Abdülhamit Güler
İnsanın Göç Meselesi: GÖÇ
Abdülhamit Güler
GEZİ-YORUM
Vakur ve Mahzun Bir Efsanedir: Kudüs...
Mikail Çolak
Habib-i Neccâr’ın Gözyaşları
Mikail Çolak
Avrupa’nın Ortasında Var Edilen Güçlü Bir İnanç İk...
Mikail Çolak
İnsan Göç Eyler
Mikail Çolak
Tarihe Tıp Notu: Daruşşifalar
Mikail Çolak
SAHABİ BİYOGRAFİSİ
Afrâ bint Ubeyd Yüzlü Kadınların Zamanından…...
Rumeysa Döğer
Bütün Şehit Annelerine: Sümeyra Bint Ubeyd Teselli...
Rumeysa Döğer
Ensârî Bir Muhacir: Zekvân b. Abdükays...
Miraç Okutan
İki Hicret Sahibi: Ca’fer b. Ebû Tâlib...
Miraç Okutan
Gönüllerinde Şifayı Taşıyanlar...
Rumeysa Döğer
NEBEVİ VARİSLER
Ömer b. Abdülaziz
Kevser Özdağ
AYETLERLE KONUŞAN ADAM
Sümeyye Çiftçi
Yollarına Mısraların Döküldüğü İnsan...
Sümeyye Çiftçi
Adaletin Sembolü Kâdî Şüreyh (ra)...
Necmeddin Beytullah Ünnü
Scroll Up
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x