Menü
Miraç Okutan
Miraç Okutan
Bir Kulluk Timsali: Zeyd b. Desine
Eylül 26, 2023
Yazarın Tüm Yazıları

Hz. Peygamber (sas), tebliğle vazifelendirilmesinden ahirete irtihal edene kadar cemiyetin hiçbir kesimini birbirinden ayırmamış; mesajını kadın-erkek, genç-yaşlı, zengin-fakir demeden toplumun bütün kesimlerine ulaştırmıştır.

Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de insanların yaratılış amacının yalnızca Allah’a kulluk etmek olduğu bildirilir [Zariyat 51/56]. Allah’a kulluk edebilmek için öncelikle O’nu hakkıyla tanıyıp, iman etmek gerekir. Bununla beraber hakiki iman kişiyi harekete/salih amele sevk eder. Zira pek çok ayette iman, salih amelle beraber zikredilmektedir. Bu durumun benzerini hadislerde de görebilmekteyiz. Örneğin Efendimiz’in “Komşusu açken tok olarak geceleyen kimse (kâmil) mümin değildir.” beyanında iman, aç olanın doyurulması ameliyle ilişkilendirilmektedir.

Allah’ı hakkıyla tanıyıp iman etmenin ve bu imanı pratik hayatta kulluğa çevirmenin keyfiyetini, Kur’an’ı tebyinle vazifeli Peygamberimizden (sas) ve onun elinde yetişmiş olan sahabe efendilerimizden öğrenebilmekteyiz. Bu yazıda ise o güzide neslin yıldızlarından biri olan Zeyd b. Desine hazretlerinin imanının nasıl bir kulluk mücadelesine dönüştüğüne şahit olacağız.

Zeyd b. Desine (ra) Medineli Hazrec kabilesine mensuptu. Efendimiz (sas) onu, hicretten sonra muahat sırasında, Reci’ vakasında şehit olan Halid b. Bukeyr (ra) ile kardeş kılmıştı. Zeyd (ra), Bedir ve Uhud gazvelerine katılmış ve kahramanca çarpışmıştı.

Uhud savaşının ardından hicrî 4. yılda Adel ve Kare kabileleri Efendimiz’e (sas) bir heyet göndererek kabilelerinde İslam’ın yayıldığını ve kendilerine dini öğretmek için bir heyet gönderilmesini isterler. Bunun üzerine Peygamberimiz (sas) onların isteklerini kabul ederek Asım b. Sabit (ra) başkanlığında, aralarında Zeyd b. Desine’nin de bulunduğu yedi (veya on) kişilik bir heyeti bu kabilelere İslam’ı öğretmek, zekatlarını toplamak ve ayrıca Mekke yakınlarına giderek Kureyşli müşrikler hakkında bilgi toplamak üzere yola çıkarır. Heyet, Usfan bölgesindeki Reci’ suyu yakınlarında konaklarken Lihyanoğullarından 100 kişilik müşrik bir birlik tarafından kuşatılır. Müşrikler kendilerine teslim olunması halinde kimseye zarar vermeyeceklerini, Mekkelilerden fidye alabilmek için kendilerini kullanacaklarını söylerler. Ancak işin aslı böyle değildir. Zira Lihyanoğulları en başta Adel ve Kare kabileleriyle anlaşmış ve bu ihaneti planlamışlardı. Bunun farkında olan sahabe efendilerimiz teklifi kabul etmeyip 100 kişilik bir birlikle çarpışmaya girişirler. Zeyd b. Desine, Hubeyb b. Adî ve Abdullah b. Tarık (ra) dışındaki sahabe efendilerimiz ilk çarpışma esnasında şehit oldular. Sağ kalan üç sahabe efendimiz Mekke’ye götürülmek üzere yola çıkarılmıştı. Bu sırada Abdullah b. Tarık (ra) bağlı olduğu iplerden kurtularak müşriklerle mücadele etmiş ancak o da daha fazla dayanamayarak şehit olmuştu.

Zeyd b. Desine ve Hubeyb b. Adî’yi esir alıp Mekke’ye götüren Lihyanoğulları, onları, Bedir’de öldürülen yakınlarının intikamını almak isteyen Mekkelilere köle olarak sattılar. Zeyd b. Desine’yi Safvân b. Ümeyye satın aldı ve zincire vurarak hapsetti. Bedir’de öldürülen babasının intikamını Zeyd’den (ra) almak isteyen Safvân, onu haram aylardan sonra öldürmek üzere harem sınırları dışındaki Ten’îm mevkiine götürdü. Ölümünden önce içinde Ebû Süfyan’ın da bulunduğu Kureyşli bir grup yanına yaklaşıp “Ey Zeyd, Allah için söyle, şimdi senin ailen ile beraber olup yerine Muhammed’in bu durumda olmasını ve bizim de onun boynunu vurmamızı istemez misin?” diye sorunca o da şu karşılığı verdi: “Allah’a yemin olsun ki, ben ailemle beraber otururken onun ayağına bir diken dahi batmasını istemem.” Bu sözler üzerine Ebu Süfyan şunu söyledi: “Allah’a yemin olsun ki, arkadaşlarının Muhammed’i sevdiği kadar liderlerini seven bir topluluk görmedim.” [İbn Sa’d, Tabakât, 4/454]. Bu diyaloğun üzerine Zeyd b. Desine (ra), Safvân b. Ümeyye’nin Nistân adındaki azatlısı tarafından şehit edilmişti.

Tüm bu anlatılanlar üzerinden Zeyd (ra) bize, imanın ve Peygamber sevgisinin insana nasıl bir duruş kazandırdığını en açık şekilde öğretmektedir. O, en zor durumdayken, ölümün eşiğindeyken bile çok sevdiği Peygamberine söz getirmemişti. Öyle ki bırakın Peygamber’in boynunun vurulmasını, ayağına bir diken dahi batmasına razı olmamıştı. Zeyd b. Desine’ye, ölümün eşiğinde olduğu için dilinden çıkan inkâr cümleleri bile caiz olduğu halde yukarıdaki sözleri söyleten şey neydi? Öyle düşünüyoruz ki ona bu sözleri söyleten, kuvvetli imanı ve o imanın bir gereği olarak kalbine yerleştirdiği Peygamber sevgisiydi.

0 0 Yorumlar
Puan
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
DOSYA
İlkeli Yönetim
Ramazan Kayan
Kudüs’te Bir Eşraf Ailesi: el-Hüseynîler...
Sezai Balcı
Gazze: Direniş ve Diriliş Mektebi...
Abdullah Yıldız
Zafer Vadedilen Kur’ân (Tufan) Nesli...
Recep Songül
Filistin Direnişi Bize Ne Anlatıyor?...
Aydın Ünal
RÖPÖRTAJLAR
“Gazze’de yaşananlar, Batı’nın dünya kamuoyundan, ...
Derda Küçükalp
"Filistin davası, Filistinlilerin ya da Arapların ...
Abdurrahman Arslan
“Dünyaların değiştiremediği insanlar ancak dünyala...
Muhammed Emin Yıldırım
“Müslümanın dünyayla ilişkisi tedbir ve temkin ili...
Kasım Küçükalp
... her nimetin bir külfeti var. Gülü seven dikeni...
Ali Osman Öncel
SİRET-İ İNSAN
Savaşın Çocukları
Bahriye Kaman
Toplumun Kurucu Hücresi Olan Ailede Örneklik Vasfı...
Bahriye Kaman
Lider, Önder, Rehber!
Bahriye Kaman
Göçebe Ruhu
Bahriye Kaman
Nitelikler ve Roller
Bahriye Kaman
SİNEMA
Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak. Ama!...
Abdülhamit Güler
Bu Film, Böyle Devam Edemez!
Abdülhamit Güler
Göstermenin Mesuliyetinde Sinemanın Örnekliği...
Abdülhamit Güler
Perdedeki Kimin Afeti, Felaketi, Kıyameti!...
Abdülhamit Güler
Türk Sinemasında Neden Hz. Muhammed (sas) Filmi Yo...
Abdülhamit Güler
GEZİ-YORUM
Prizren’de Osmanlı Evladı Olmak
Mikail Çolak
Vakur ve Mahzun Bir Efsanedir: Kudüs...
Mikail Çolak
Habib-i Neccâr’ın Gözyaşları
Mikail Çolak
Avrupa’nın Ortasında Var Edilen Güçlü Bir İnanç İk...
Mikail Çolak
İnsan Göç Eyler
Mikail Çolak
SAHABİ BİYOGRAFİSİ
F Tipi Dünya
Rumeysa Döğer
Afrâ bint Ubeyd Yüzlü Kadınların Zamanından…...
Rumeysa Döğer
Bütün Şehit Annelerine: Sümeyra Bint Ubeyd Teselli...
Rumeysa Döğer
Ensârî Bir Muhacir: Zekvân b. Abdükays...
Miraç Okutan
İki Hicret Sahibi: Ca’fer b. Ebû Tâlib...
Miraç Okutan
NEBEVİ VARİSLER
Mücâhid b. Cebr
Damla Mıdış
Takvâ Sahiplerinin Öncüsü Hasan Basrî...
Beyza Durna
Ca'fer b. Ebû Talib
Zeynep Simit
Süleyman b. Yesâr
Ruveyda Büyükkendirci
Ömer b. Abdülaziz
Kevser Özdağ
Scroll Up
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x